Вредата от малкото натрий

Достатъчни са няколко декларации от разни почти мистични здравни организации и общественото мнение се определя с десетилетия напред, време мазнините в храната и излагането на слънце бяха охулени като опасни, а се оказа, че техните алтернативи са точно толкова вредни – ако не и повече.
Гладът и как да го контролираме

Каквато и диета да започнете, ще изпитате глад. Голям глад… Нещо повече – той се появява в различно време от това, с което сте свикнали и ще е много по-интензивен от това, което можете да понесете. Това е и една от основните причини, заради които човек прекъсва хранителните си програми…
ГИ или ИИ

Напоследък все по-често си задаваме въпроса кое е по-важното за човек, който иска да се избави от подкожната мазнина – гликемичният индекс (ГИ) или инсулиновият индекс (ИИ)? Според мнозина ГИ е остаряла теория и повечето съвременни диетолози се съобразяват с ИИ. Правилно ли е това?…
Биотинът

Тъй като поддържа здравината и добрия вид на косата, ноктите и кожата, биотинът придоби популярност само като Витамин на красотата. Но той има жизненоважно значение за секрецията и активността на инсулина…
Боян Иванов пред „Олимп”!

Боян е роден в София през 1992 г. Тук завършва средно специално образование “Компютърни мрежи”. След това изкарва курс за фитнесинструктори в НСА при доц. Вл. Боянов с идеята да запише след това кинезитерапия…
Свалящи серии с механично предимство

Тук ще стане въпрос за една тренировъчна техника, която напоследък включих в осемседмичния си тренировъчен цикъл, при която – говоря сериозно, се изпълнява само една серия в тренировка за дадена мускулна група. Техниката се нарича свалящи серии с механично предимство или MADS…
Наталия Трухина

Наталия e родена на 1 юли 1991 г. в Чита, Забайкалския край на Русия (граничещ с Монголия), Започва тренировки още на 14 г. за по-хубаво и силно тяло и на 18 г. е двукратна абсолютна шампионка на Забайкалския край (той е 4 пъти по-голям от България, но само с 1 милион жители).
Методът EDT

Методът “Escalating Density Training” (Тренировка с ескалираща плътност или EDT) е част от по-обширната методика Q2 и по-конкретно е частта й, засягаща хипертрофията. Разработена е преди повече от 15 години и както повечето големи открития, е измамно проста. Тук се налага едно предупреждение…
Комплекс за топене на мазнини

КАКВО Е ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО:
Всеки кръг от 8 упражнения се изпълнява без смяна на тежестите на щангата или пускането й на пода. Между първите 4 рунда се почива по 45 секунди, но вторите 4 се изпълняват колкото може по-бързо…
Дориан Йейтс: Извън сянката

Малцина в историята на бодибилдинга са били толкова мистериозни личности като 6-кратният “Мр. Олимпия” Дориан Йейтс. Докато се състезаваше, той бе известен с прякора си Сянката – определение за мълчалив и донякъде необщителен човек.
Винс Жиронда

Ако не броим Арнолд, единици са тези културисти, които са известни в цял свят само с първото си име. Винс Жиронда обаче го предхожда – и с името си Винс, и с прякора си Железния гуру.
Плюсът на степера

Стъпете на пътя към по-добра сърдечносъдова и мускулна издръжливост – и в преносен, и в буквален смисъл. Това ще стане с тази предизвикателна тренировка със степер и тежести. Простотата на оборудването не трябва да ви заблуждава – степерът може да направи много програми интензивни и затова често се използва за качване на сила в долната част на тялото (и седалището!)…
Естрогенът: новият ти тренировъчен партньор

Само минути след началото на високоинтензивната ви интервална тренировка усещате, че краката ви се движат бавно и мудно. Пренебрегвате това и продължавате, казвайки си, че това просто е един труден ден в залата…
Много или малко

Във всяка тренировка чуваме тази фамозна бройка – 8-12 повторения. Минало ли ви е някога през главата да спрете и да помислите – наистина ли това е тайната за качване на мускулна маса, която трябва да заучите?…
Напомпи растежа!

Безспорно един от най-приятните резултати от тренировката е приливът на кръв, която бързо изпълва мускулите когато тренираме. Този феномен, познат и като клетъчно издуване и помпане, дава еуфорично усещане главно защото води до значително (въпреки че е временно) увеличение на тренирания мускул…
Кафето и кортизолът

Когато става въпрос за възстановяване, пиенето на кафе след здрава тренировка в залата е голяма грешка. Със сигурност знаете, че по време на нея – за да се справи със стреса от нея, се отделя кортизол. Това е нормален процес, който променя състоянието на тялото от анаболно в катаболно…
Естрадиолът – приятел или враг

Както знаем, той е основният женски полов хормон. Знаем и че се среща и при мъжете – понякога в доста високи концентрации. Приятел или враг на билдерите е той? На пръв поглед е ясно, че повишеното му ниво е почти сигурна гинекомастия…
Алкохолът и мускулите

След тежка седмица в работата и залата идеята за чаша хубаво вино или студена бира е примамлива. Но пък последното нещо, което искате, е те да намалят положителния ефект от здравата тренировка. Въпреки че има море от научни доказателства, сочещи, че приемът на алкохол може да задържи мускулния растеж, сигурно се колебаете – дали си струва?…
Грип по време на цикъл

Животът може да поднесе неприятна изненада във всеки момент. Всъщност травма или заболяване по време на цикъл трудно може да се нарече изненада. Тежките тренировки отслабват имунитета, а действието на стероидите може да не е достатъчно за предотвратяване на болестта. Травма пък може да получите във всеки момент в залата, дори на равно място. Какво да се прави?…
Тайната на българските щангисти

Може ли чрез алкохола да се скрие приемът на андрогени и анаболни стероиди? Въпросът не е така безсмислен, както може би ви се струва. Спортистите се опитват да прескочат допингтеста по този начин вече няколко десетилетия. Сравнително неотдавна на спортистите станаха известни “алкохолни схеми”, разработени от Григорий Родченков, кандидат на химическите науки, и в тази тема определено си струва да се задълбае…
Мeлдоният и мускулите

Със сигурност (дори да не се интересувате от тенис) помните допингскандала с тенисистката Мария Шарапова преди няколко години. След него се оказа, че и други тенисисти са дали положителна проба. Общото между всички тях е един медикамент, предназначен да улесни кръвообращението в мускулни групи и части на тялото, в които то е в недостиг. Тези, които не си падат по допинга, могат да отворят друга статия (въпреки че съм сигурен, че ще хвърлят едно око и на тази), а за останалите продължаваме…
Дългата глава

Да се качи размер в изоставаща мускулна група е лесна задача. Просто трябва да се атакува с движения, които не “познава” и с обем работа, която никога не е вършила. Ако мускулът постоянно се натоварва с едни и същи упражнения, няма причини той да се промени (развие). За добро или за зло, той се адаптира към всичко, което правите в залата…
Мускулен прилив

Постоянният прилив описва най-добре всяка тренировка на Кай Грийн. В неговия тренировъчен подход няма нищо статично или предсказуемо. В известен смисъл тренировката му е завръщане към златните години на бодибилдинга.
Цялото тяло

Качете се на собствената си машина на времето, затегнете коланите и завийте направо към 1950 г. Телевизията все още беше новина, а оркестърът на Милър беше направо писък. Билдерите пък тренираха цялото си тяло във всяка тренировка…
Саморегулация на тялото

Човечеството знае от древността, че животът е движение. Според съвременната наука за рехабилитация организмът ни си е напълно достатъчен на самия себе си и от повечето травми можем да се избавим с по-добра трофика на тъканите на увредения участък – фасция, мускули, свръзки, стави и сухожилия…
Над главата
На пръв поглед най-силните мъже в света и билдерите нямат нищо общо. Целта на бодибилдинга е качването на максимална мускулна маса – не на максимална мускулна сила…
Ретро бицепс със скотово сгъване
Когато разглеждаме архивните снимки на бодибилдинг пионерите – които павираха пътя към нашия спорт, винаги изпитваме известна носталгия. Да, по това време те може би не са били така огромни и плътни,както днешните…